HomeShoqëri

TIKA turke rikthehet nè Bujanoc

Organizata Turke për Zhvillim Ndèrkombètar-TIKA po rikthehet. Kèshtu shkruan faqja zyrtare e komunès nè Facebook duke i’u referuar njè takimi tè

Tërnoci fiton me rezultat hendbolli
Rreth 14 milionë për Bujanocin, përfitojnë dhe Presheva e Medvegja
Bujanoci dhe Kamenica thellojnë bashkëpunimin

Organizata Turke për Zhvillim Ndèrkombètar-TIKA po rikthehet.
Kèshtu shkruan faqja zyrtare e komunès nè Facebook duke i’u referuar njè takimi tè zhvilluar dje nè Beograd midis kryetarit Nagip Arifi dhe krerève tè kèsaj organizate.
Nè njoftim thuhet se rikthimi i TIKA-a do tè ndodh me njè projekt konkret.

Faqja zyrtare e konunës së Bujanocit:

Rikthehet TIKA turke në Bujanoc me projekte konkrete

Kryetari i komunës së Bujanocit z. Nagip Arifi ka zhvilluar një takim pune në zyrën e TIKA-s turke në Beograd me koordinatoren e programit të TIKA-s znj. Çağla Gültekin Tosbat, me të cilën kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi rreth realizimit të donacionit të pajisjeve për grumbullimin e mbeturinave. Ky donacion përfshinë një kamion dhe 20 kontejnerë me një vlerë prej 69.160,00 euro.

Gjatë takimit u diskutua edhe mundësia e financimit të projekteve që kanë për qëllim zhvillimin e ndërmarrësisë së grave.

Kjo vizitë vie si vazhdimësi e takimit të parë në Bujanoc mes znj. Tosbat dhe kryetarit Arifi, ku u diskutua rreth projekteve që mund të financojë TIKA, dhe rritjes së bashkëpunimit mes dy palëve.

 

 

 

 

 

 

COMMENTS