HomeAktuale

Vuçiqit i „ djeg „ shumica shqiptare në Bujanoc

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk e ka mirëpritur krijimin e shumicës qeverisëse shqiptare në Bujanoc. Duke folur për edicionin qendror i

Arifi takon drejtorët e ndërmarrjeve publike dhe ata të shkollave
Përse fluturuan helikopterët mbi Tërnoc?
Nisin masat e reja: Në 21:00 gati se mbyllet gjithçka


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk e ka mirëpritur krijimin e shumicës qeverisëse shqiptare në Bujanoc.
Duke folur për edicionin qendror informativ „ Ditari „ të transmetuesit publik „ RTS „, Vuçiq ka thënë se shqiptarët po kërkojnë pushtet në nivel qeveritar me vetëm 1 përqind, ndërsa po përjashtojnë nga pushteti lokal, siç është shprehur ai 42 përqind të serbëve, transmeton FOLonline.
„ Vetëm një ditë pasi ishin tek unë dhe kërkuan përfshirje në qeveri, shkuan në Shqipëri për të ndërtuar koalicionin e tyre „, tha presidenti serb duke shtuar se me këtë po tentohet të nënvlerësohet Serbia, citon FOLonline.
Ai numrin e shqiptarëve në Medvegjë e quajti manipulim duke u shprehur se atje jetojnë vetëm 300 shqiptarë.

Për më tepër ndiqni videon e RTS ku Vuçiq flet për shqiptarët:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3411914978852882&id=100001032403770

COMMENTS