HomeNë fokus

Përkujtohet dëshmori Artan Abazi

Në fshatin Lluçan të Bujanocit, sot në 20 vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori, Artan Abazi, nga Miratoci. Me këtë rast, pranë lapidarit

Pas ndryshimeve, investime të huaja në Bujanoc
Çka i premtoi Hoti përfaqësuesve nga Lugina?
Ambasadori i OSBE-së përsëri në takim me përfaqësues nga Lugina

Në fshatin Lluçan të Bujanocit, sot në 20 vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori, Artan Abazi, nga Miratoci.

Me këtë rast, pranë lapidarit të tij homazhe bëri edhe zv/ kryetari i komunës së Bujanocit dhe kryetari i LPD-së, Shqiprim Musliu.

Postimi i Musliut:

Në 20 vjetorin e rënies së Artan Abazit, dëshmor i kombit, i cili më 18 shkurt 2001 u flijua në artarin e lirisë, për të mos vdekur asnjëherë.

Sot bashkë me familjarët e Altanit, veteranët e UÇPMB-së, familje të dëshmorëve si dhe me bashkëveprimtarë, revokuam kujtimet më të bukura për veprën e Artanit si dhe nderuam me homazhe në vendin e prehjes së tij në Dobrosin dhe në vendin e rënies së tij në Lluçan.

Kontributi dhe vepra që i dha atdheut për liri e çlirim, është pjesë e pandashme e  misionit dhe amanetit që na e lanë brezave tanë.

Lavdi për Artan Abazin,

Lavdi për gjithë dëshmorët e atdheut.

COMMENTS