HomeSport

Serie A, të gjitha klubet votojnë për përfundimin e sezonit

Të 20 klubet e Serie A kanë votuar për të përfunduar sezonin, pavarësisht raporteve që disa ishin kundër tij. Para disa ditësh ishte raportuan që T

Nesër maratonë futbolli në ekranet tuaja
UEFA me vendime të reja, shtyhet përsëri ndeshja Maqedoni – Kosovë
Talentja e futbollit Elda Nuredini ftohet në Përfaqësuesen e Kosovës

Të 20 klubet e Serie A kanë votuar për të përfunduar sezonin, pavarësisht raporteve që disa ishin kundër tij.

Para disa ditësh ishte raportuan që Torino dhe Brescia ishin në kundërshtim me rinisjen e sezonit, duke shkaktuar një ndarje midis qeverisë, FIGC dhe 18 skuadrave të tjera.

Sidoqoftë, Lega Serie A njoftoi sot (e premte) në një takim urgjent të asamblesë së se kishte një dëshirë unanime për të përfunduar të gjitha ndeshjet e mbetura dhe sezoni.

President i FIGC, Gravina: Kurrë nuk do të nënshkruaj që të ndal futbolli

Takimi është duke u zhvilluar kryesisht për të adresuar çështjen e të drejtave televizive, pasi Serie A thuhet se kërcënon veprime juridike kundër Sky, DAZN dhe IMG.

Qeveria do të braktisë sezonin 2019-20 nëse FIGC nuk modifikon siç duhet protokollin e tij për të siguruar sigurinë e lojtarëve dhe trajnerëve për pjesën e mbetur të pandemisë së coronavirusit.

Bologna, Parma, SPAL dhe Sassuolo, ndërkohë, u është dhënë leja nga rajoni i Emilia-Romagna për të rifilluar trajnimet më 4 maj.

Kjo vjen pavarësisht vendimit të qeverisë se vetëm sportet individuale mund të fillojnë përsëri në atë datë.

COMMENTS