Organizaciju porodice kod muslimana i hrišćana, možemo sagledati kroz ustrojstvo porodice Albanaca na Kosovu i Preševskoj dolini i organizaciju porod
Organizaciju porodice kod muslimana i hrišćana, možemo sagledati kroz ustrojstvo porodice Albanaca na Kosovu i Preševskoj dolini i organizaciju porodice srpskog stanovništva, kroz dela Bore Stankovića. I kod jednih i kod drugih porodica predstavlja veoma dobro hijerarhijski organizovanu zajednicu, koja se i danas može sresti u seoskim porodicama.
Porodica je osnovni organizacioni oblik društva preko koga se najbolje mogu uočiti njegovi i stari i novi procesi. Albanci na Kosovu i u Preševskoj dolini pripadaju onim retkim zajednicama Balkana i Evrope,gde su se patrijarhalni oblici kako u društvu tako i u porodici dugo zadržali. Nizak nivo društvenog razvoja u odnosu na druge nacije unutar Balkana ogleda se ne samo na nivou materijalne i duhovne kulture, već i na osnovu društvenog organizovanja života. Patrijarhalni poredak društvenog uređenja kod Albanaca je i danas prisutan, naročito na selu, a ponegde i u gradu, i pored ubrzanih procesa urbanizacije i industrijalizacije. Oblici tog patrijarhalnog života se ogledaju kroz zadržavanje institucije zadružne porodice, čija je karakteristika veliki broj članova, zajednički posed i sredstva za proizvodnju, zajednička proizvodnja i potrošnja, kao i zajedničko stanovanje.
Istorijski, etnografski i drugi izvori govore da postojanje zadružne porodice na Kosovu i Metohiji vuče korene od davnina. U narodnoj književnosti i ostalim oblicima folklora, uspomene na nju su snažno prisutne, dok narod na nju gleda sa dužnim poštovanjem.
Porodične zadruge na Kosovu se spominju još u srednjem veku i od tada medju Albancima one važe kao porodični oblik života ljudi. Ako savremenim prilikama pitate nekog stanovnika u kosovskom selu za odredjenu porodicu, on će, ako je zna, odgovoriti da je to jaka porodica ili da je to bila jaka porodica, misleći na zadrugu. Drugiće reći da sada živi u inokosnoj porodici, ali da je pre deceniju ili dve njegova porodica bila zadružnog oblika. Treći, koji živi i radi u gradu ili na nekom drugom mestu van zadružne porodice, a članovi njegove porodice žive na selu u zadružnoj porodici, iako materijalno ne učestvuje u zajedničkom zadružnom fondu, potrudiće se da sagovornika ubedi da i on živi u zadruzi. Sva tri primera govore u prilog činjenici da se u etno-psihi kosovskog čoveka nalaze koreni volje i simpatije prema zadruzi. O tome govori i primer porodične zadruge Jakaj iz sela Renovca: “Napredak naše porodice vidim samo u ovakvoj zajednici. U ovakvoj zajednici nekako nam je lakše da živimo i radimo. Naša je zajednica slična radu ruku, jeste videli: jedna ruka pere drugu, a obe peru lice”. Prema kanonu, zadrugomupravlja njen domaćin, poznat i pod nazivom starešina ili gospodar. Međutim, on nije apsolutni gospodar, već za preduzimanje vanrednih poslova obično se traži saglasnost
porodičnog veća, sastavljenog od punoletnih muškaraca. Domaćin drži zadružnu kesu i ne polaže računa, osim savetu i tutorima porodice. Svi prihodi zaposlenih članova daju se njemu. On raspoređuje prihode i brine se o svim finansijskim potrebama porodice. Sa druge strane, on se trudi da bude vešt i omiljen i da na svakom mestu doprinese većem ličnom i zadružnom autoritetu. Vlast domaćina, iako ustanovljena u interesu kolektiva, predstavlja ograničenje individualne slobode članova porodice, jer se od njih očekuje da poštuju volju glave porodice. Zadrugari su apsorbovani u kolektivu i njihovi interesi su podređeni interesima zadruge, dok su žene u zadruzi u podređenom položaju. One su bile bez prava da donesu ma kakvu odluku koja se tiče rada i života, i morale su da rade kao fizička radna snaga i da rađaju decu. Međutim, bile su pošteđene teških fizičkih poslova, kao što je obrada zemlje. Određenu vrstu autonomnosti među ženskim članovima porodice imala je domaćica. Veliki trud se ulagao da se izabere najpametnija, radna i iskusna žena u porodici za takvu ulogu. Domaćinova žena obično ne može biti domaćica, jer bi to moglo da dovede do nepravdi, na šta je zadruga mnogo osetljiva. Njena je dužnost je bila da upravlja ženskim poslovima po ovlašćenju domaćina – nadgleda rad drugih žena i određuje raspored njihovog rada, raspolaže artiklima za ishranu, da se stara o deci dok ostale žene rade i drugo. Kao ni domaćin, ni domaćica se na tomesto ne bira doživotno. Može da bude smenjena ukoliko se ne pokaže dovoljno odgovornom. Druge žene u porodici su morale da sprovode dobijene zadatke od strane domaćice i domaćina.
Patrijarhalna porodica kod Srb, na ovim prostorima, ima sličnu organizaciju. Kućna patrijarhalna porodica, bila je predmet mnogih naučnih istraživanja. Još je Vuk Karadžić istakao da „Srbi žive ponajviše u zadrugama“. Ovo mišljenje važi za gotovo sve južnoslovenske i balkanske narode. U patrijarhalnoj porodici jačala je svest o potrebi da se čovek žrtvuje za više društvene interese. U takvim porodicama ljudi su se vaspitavali da prihvataju najviše vrednosti. Dragoljub Simonović daje glavnu karakteristiku, ovako organizovane zajednice sa dugom tradicijom: „ Glavno ekonomsko obeležje kućne zadruge, sastoji se u njenoj čvrstoj povezanosti“. U selu Žbevac, opština Bujanovac, zadruga braće Liškovaca imala je osamdeset članova. U Biljači, okolina Preševa, postojala je moćna zadruga Osmaci, koju je činilo osmoro braće Aleksića. Na mnogoljudnost patrijarhalne porodice u obliku kućne zadruge, gleda se kao na veliku prednost. U jednoj pesmi iz južnog Pomoravlja ovako teše razočaranu mladu ženu:
„Ne žali, Stano mori, ne plači,
Puna ti kuća, mori, sas ljudi.“
U takvoj organizaciji porodice, neminovno je dolazilo do netrpeljivosti između braće, jetrvama, snahama, svekrvama… Najveću muku, bol i tugu imale su mlade žene, koje su živele u čvrstim okvirima patrijarhalnog života. Ropski položaj žene opevan je u jednoj pesmi iz Poljanice u retkim i zgusnutim metaforama:
„Slepi katanci na usta,
Konjsko železo na noge,
Šarena zmija na ruke.“
Način organizovanja patrijarhalne porodice u Vranjskom kraju, i odnosima unutar nje, možemo da sagledamo kroz sva dela Bore Stankovića.
Lik Sofke iz romana „Nečista krv“ može se svrstati u najtragičnije ženske likove srpske književnosti. Sofka je prelepa mlada devojka puna snova. Sama njena pojava je izdvaja od okoline u kojoj živi. Međutim, patrijarhalno društvo i njegove norme biće uzrok Sofkine večne patnje.
Poticala je iz ugledne porodice koja je počela materijalno da propada. Kako bi se izvukao iz dugova i finanskijski ojačao, Sofkin otac dolazi na ideju da je proda. Udaje je za dvanaestogodišnjeg dečaka Tomču. Međutim, Sofka se posle nekog vremena miri sa svojom sudbinom, a kako su godine prolazile počinje da voli Tomču. Trenutak koji će joj još jednom promeniti život, ovog puta zauvek, jeste kada njen otac dolazi da od njenog muža traži ostatak novca za nju. Od tada počinje Sofkino propadanje i besmisao.Počinje da trpi muževljeve uvrede i udarce i sve više se prepušta porocima kako bi joj stvarnost bila podnošljivija.
Njeno propadanje je pisac prikazao veoma snažno. Od crnokose lepotice je ostala samo senka, koja se od pića i nesreće, prljava i zapuštena, tetura po kući. Rađa bolesnu i degerativnu decu prema kojoj ne pokazuje mnogo ljubavi. Želeći da se oseti voljenom i važnom, u svoje odaje često poziva sluge.Na samom kraju romana prikazana je kao oronula žena, koja besciljno šara po pepelu, ne nalazeći smisao života.
Audio Player
Ovaj sadržaj ne predstavlja stavove Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije
COMMENTS