U opštinama Preševo i Bujanovac, protekle nedelje održane su radionice na temu "Svest o fizičkim i digitalnim rizicima," koje su okupile lokalne n
U opštinama Preševo i Bujanovac, protekle nedelje održane su radionice na temu “Svest o fizičkim i digitalnim rizicima,” koje su okupile lokalne novinare, nevladine organizacije, zaposlene u institucijama, ali i građane zainteresovane za unapređenje bezbednosti u svakodnevnom životu.
Cilj radionica bio je da se učesnicima pruže konkretne informacije i praktične veštine za prepoznavanje i zaštitu od fizičkih i digitalnih pretnji sa kojima se suočavaju u svom okruženju i online svetu. Učesnici su imali priliku da nauče kako se zaštititi od krađe identiteta, phishing napada, virusa, kao i koje su preventivne mere ključne za ličnu bezbednost u fizičkom svetu.
“U današnje vreme, kada su naši lični i poslovni podaci stalno izloženi raznim rizicima, važno je da razumemo kako se možemo zaštititi. Ove radionice su nas naučile ne samo da prepoznamo pretnje, već i kako da koristimo tehnološke alate poput antivirus softvera, enkripcije i VPN servisa,” izjavila je jedna od učesnica radionice, zaposlenica lokalne samouprave u Bujanovcu.
Tokom interaktivnog dela radionice, učesnici su radili na simulacijama realnih situacija u kojima su morali da prepoznaju i reaguju na pretnje, kako u fizičkom okruženju, tako i na internetu. Ovaj deo radionice posebno je istaknut kao koristan, jer je omogućio polaznicima da praktično primene stečena znanja.
„Na radionici sam naučio mnogo o tome kako da zaštitim svoje podatke na društvenim mrežama i da upravljam lozinkama na bezbedan način. Ovo su bile izuzetno korisne informacije koje ću svakodnevno koristiti“, izjavio je jedan od učesnika.
Radionice su organizovane u sklopu šireg projekta koji ima za cilj podizanje svesti o bezbednosti u lokalnim zajednicama Preševa i Bujanovca, a jedan od sledećih koraka uključuje uspostavljanje online platforme koja će učesnicima omogućiti pristup dodatnim resursima i podršci kroz mentorski program.
Radionice su završene dodelom sertifikata polaznicima, čime je formalno potvrđeno njihovo učešće i sticanje novih znanja o bezbednosti.
Ovakve aktivnosti predstavljaju značajan korak ka jačanju svesti o bezbednosti u lokalnim zajednicama i unapređenju sposobnosti građana da se suoče sa izazovima modernog digitalnog sveta.
Projekat se realizuje u okviru malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a dministrira Media i Reform Centar Niš.
Stavovi, milšjenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove Ambasade SAD i MRCN vec iskljucivo autora.
COMMENTS